Campanie de donare de sânge organizată de Consiliul Județean Maramureș
Cu prilejul Zilei Mondiale a Donatorului de Sânge, Consiliul Județean Maramureș organizează în această săptămână o campanie de donare de sânge, în cadrul căreia atât angajații instituției, cât și personalul din instituțiile subordonate vor dona sânge.
Ziua de 14 iunie reprezintă un bun prilej de conștientizare a importanței pe care acest act civic, solidar, îl are în salvarea de vieți omenești.
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_lossless,ret_img,w_1024,h_683/https://baiamaretv.ro/wp-content/uploads/2022/06/286460816_547576533707150_8412975956791723036_n-1024x683.jpg)
”Donarea de sânge nu reprezintă niciun risc. În urma unui consult, medicul decide dacă puteți dona sau nu, astfel încât, atât sănătatea dumneavoastră, a donatorilor, cât și a pacienților care primesc acel sânge, să nu fie afectată.
Sângele este viață! Donează viață!”, a declarat Ionel Bogdan, președintele Consiliului Județean Maramureș.
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_lossless,ret_img,w_1024,h_1024/https://baiamaretv.ro/wp-content/uploads/2022/06/286609872_547576063707197_530501138551842193_n-1024x1024.jpg)
Cetățenii care vor să doneze sânge, o pot face de luni până vineri, în intervalul orar 07:30-11:00, la Centrul de Transfuzie Sanguină Maramureș din Baia Mare, strada George Coșbuc 20/C.
Donează sânge! Salvează vieți!
Biroul de presă al Consiliului Județean Maramureș