Consiliul Județean Maramureș a finalizat cu succes proiectul ALTHERA – Alternative Therapies in Maramureș and Ivano-Frankivsk
Miercuri, 13 decembrie 2023, în sala Bogdan Vodă a Palatului Administrativ din Baia Mare s-a desfășurat conferința finală a proiectului ALTHERA – Alternative Therapies in Maramures, cod proiect 1HARD/4.1/37, derulat în regiunile Maramureș din România și Ivano-Frankivsk din Ucraina.
Finanțat în cadrul Programului Operațional Comun Romania – Ucraina ENI CBC 2014-2020, obiectivul Tematic 8, Prioritatea 4.1 Sprijin pentru dezvoltarea serviciilor de sănătate și accesul la sănătate, proiectul a avut ca obiectiv general îmbunătățirea serviciilor medicale și a celor alternative pentru copiii cu dizabilități din Maramureș și Ivano-Frankivsk.
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_lossless,ret_img,w_1024,h_683/https://baiamaretv.ro/wp-content/uploads/2023/12/IMG_2170-1024x683.jpeg)
Cu o valoare totală de 3.349.588,15 euro din care 1.540.640 euro fonduri nerambursabile, respectiv 16.656.162 lei din care 7.660.986,46 lei fonduri nerambursabile, proiectul a fost inițiat cu scopul de a promova terapii alternative, complementare celor tradiționale, și de a oferi copiilor cu dizabilități din Maramureș și Ivano-Frankivsk, Ucraina, acces la diverse metode de tratament și îngrijire a sănătății.
În acest sens, în județul Maramureș a fost construit la Recea Centrul pentru Terapii Alternative ALTHERA, iar în Regiunea Ivano-Frankivsk din Ucraina s-a reabilitat secția de terapii alternative din cadrul Clinicii Spitalului pentru Copii.
De asemenea, în cadrul proiectului s-au implementat mai multe inițiative menite să ofere o gamă largă de alternative terapiei convenționale, astfel încât comunitățile să beneficieze de servicii de sănătate diverse și personalizate. Printre activitățile desfășurate s-au numărat:
– Derularea unei campanii de conștientizare în rândul populației fertile din județul Maramureș, privind cauzele și riscurile ce provoacă nașterea unor copii cu dizabilități și măsurile care trebuie luate pentru a ține situația sub control.
– Formare pentru terapeuți: Personalul medical și al serviciilor de îngrijire din cele 2 regiuni a fost instruit în diverse tehnici și practici alternative, astfel încât să poată oferi servicii de calitate în conformitate cu nevoile și preferințele pacienților.
– Colaborări internaționale: Proiectul a facilitat colaborări între profesioniștii din domeniul sănătății din cele două regiuni, permițând schimbul de cunoștințe și experiențe în domeniul terapiilor alternative.
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_lossless,ret_img,w_1024,h_683/https://baiamaretv.ro/wp-content/uploads/2023/12/IMG_2162-1024x683.jpeg)
La eveniment, alături de oficialitățile județene și de reprezentanți ai administrației publice locale din comuna Recea, au fost prezente echipele de implementare a proiectului din cadrul celor trei beneficiari ai finanțării, respectiv: Consiliul Județean Maramureș – beneficiar lider, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Maramureș și Comitetul executiv al Consiliului Municipal Ivano-Frankivsk din Ucraina.
În deschiderea conferinței, Doru Lazăr, vicepreședintele Consiliului Județean Maramureș, a adresat un salut de bun venit partenerilor din Ucraina, a descris beneficiile pe care acest proiect le aduce actului medical și și-a exprimat deschiderea pentru derularea mai multor proiecte în comun.
La rândul său, prefectul Județului Maramureș, Rudolf Stauder, a felicitat echipa Consiliului Județean Maramureș pentru implementarea cu succes a acestui proiect important, apreciind profesionalismul celor trei echipe responsabile de implementarea proiectului și exemplul de bună vecinătate pe care acestea l-au dat pe toată perioada derulării proiectului.
Ulterior, au fost prezentate de către managerii celor trei echipe de implementare ale proiectului etapele de derulare ale proiectului, de la faza de elaborare a cererii de finanțare a proiectului în anul 2018 și până la cea de finalizare, obstacolele întâmpinate pe parcurs, soluțiile identificate pentru depășirea acestora, activitățile și achizițiile realizate de o parte și de alta a frontierei, obiectivele realizate ca urmare a implementării, toate acestea în contextul războiului din Ucraina.
Finalul conferinței a lăsat deschis culoarul viitoarelor colaborări în vederea realizării de noi obiective comune.
Biroul de presă al Consiliului Județean Maramureș