Două victorii și calificare în turul III

CS Minaur Baia Mare a câștigat ambele confruntări din Sala Sporturilor „Lascăr Pană” ale disputei cu Hapoel SP Ashdod HC (Israel) din turul II al EHF European Cup și s-a calificat, așa cum era de anticipat, în turul III al competiției. În prima manșă, Minaur, în calitate de echipă gazdă, a dispus cu 35-32, pentru ca în meciul al doilea succesul să fie repurtat la o diferență de patru lungimi, 33-29.

CS Minaur Baia Mare – Hapoel SP Ashdod HC 35-32 (14-17)

Prima manșă a turului II din EHF European Cup a debutat excelent pentru israelienii de la Hapoel Ashdod, care s-au desprins la patru goluri după 8 minute, 2-6. Minaur a tremurat serios și în restul primei părți, oaspeții având în permanență un ecart de 2-4 goluri, consolidat și la finalul celor 30 de minute, 14-17. În repriza secundă băimărenii au avut o cu totul altă abordare, iar acest aspect a fost transpus și pe tabelă, unde mai întâi elevii lui Alexandru Sabou au egalat la 18, după care au preluat conducerea, pe care nu au mai cedat-o deloc, în final câștigând prima manșă cu 35-32.
• Arbitri: Ante Mikelic / Petar Paradina (Croația). Delegat EHF: Boris Ivanovic (Serbia). • Aruncări de la 7 m: 8-7 (transformate 8-5; au ratat Vujacic și Gera). Minute de eliminare: 10-14 (în minutul 54, Nagy a primit cartonașul roșu pentru trei eliminări).
• CS Minaur Baia Mare: Buzogany (6 intervenții, a apărat și un 7 m), Terekhov (2 intervenții), R. Pop – Kotrc 11 (6 din 7 m), Vujovic 7, Vujic 5, Căbuț 4 (2 din 7 m), Mollino da Silva 3, Buzle 2, Cip 2, Massuca Teca 1, Buguleț, Nagy, Huta, Bușecan. Antrenor: Alexandru Sabou.
• Hapoel Ashdod: Izhak (10 intervenții), Arsic – Vujacic 9 (2 din 7 m), Gera 6 (3 din 7 m), Bitterman 5, Kushmaro 3, Levy 3, Korodva 2, Babic 2, Stelman 1, Levin 1, Suissa, Guzi, Guez, Liberman. Antrenor: Andreja Vukojevic.

Hapoel SP Ashdod HC – CS Minaur Baia Mare 29-33 (16-18)

Debutul returului, în care Minaur a avut calitatea de echipă oaspete, le-a fost favorabil băimărenilor, care s-au desprins imediat la trei lungimi, 0-3 (4). Tot trei goluri la rând va marca și adversarul, astfel că în minutul 7 tabela va indica egalitate, consemnată și după 19 minute, 9-9. În finalul primului mitan, Căbuț și compania se va distanța iarăși la trei goluri, 11-14 (22), însă diferența va fi de două lungimi după prima parte, 16-18. Minaur își va reface de trei lungimi în debutul părții secunde, 17-20 (33), dar anulată de Hapoel în minutul 36, 20-20. Egalitatea persistă până în minutul 42, 23-23, moment din care băimărenii dețin controlul absolut și se desprind până la patru goluri, 26-30 (52), diferență care se înregistrează și la final, 29-33.
• Arbitri: Ante Mikelic / Petar Paradina (Croația). Delegat EHF: Boris Ivanovic (Serbia). • Aruncări de la 7 m: 3-3 (transformate 1-3; au ratat Vujacic și Stelman). Minute de eliminare: 8-16.
• Hapoel Ashdod: Izhak (11 intervenții), Arsic – Levy 7, Babic 6 (1 din 7 m), Vujacic 3, Biterman 3, Stelman 3, Levin 3, Kushmaro 2, Ben Guzi 1, Gera 1, Korodva, Guez, Liberman, Suissa. Antrenor: Andreja Vukojevic.
• CS Minaur Baia Mare: Buzogany (9 intervenții), Terekhov (4 intervenții, a apărat 2 de 7 m), R. Pop – Kotrc 9 (3 din 7 m), Cip 6, Buzle 6, Vujovic 5, Buguleț 3, Huta 2, Vujic 2, Căbuț, Nagy, Massuca Teca, Bușecan, E. Pop, Mollino da Silva. Antrenor: Alexandru Sabou.