GĂSIŢI DE JANDARMI: Au plecat să culeagă ciuperci şi s-au rătăcit în zona Băiţa de Sub Codru
Astăzi, 12 iunie a.c., în zona împădurită a localității Băița de Sub Codru, trei persoane care au plecat la cules de ciuperci, doi bărbați și o femeie, toți din Baia Mare, au avut nevoie de intervenția jandarmilor pentru a fi găsiți deoarece s-au rătăcit.
Apelul a sosit prin intermediul S.N.U.A.U 112, în jurul orei 10:50, interlocutorul comunicând faptul că s-au rătăcit în pădure și că au nevoie de sprijin pentru a găsi calea spre localitate.
S-a luat decizia de a se merge pe principiul intervenției celei mai apropiate echipe, astfel că în ajutorul celor doi bărbați, de 62 și 29 de ani și a femeii de 32 de ani, s-a deplasat o patrulă de jandarmerie din cadrul detașamentului mobil Baia Mare, aflată în serviciu. În același timp a fost păstrată în permanență legătura între jandarmi, polițiști, salvamontiști și cei rătăciți.
Astfel, la ora 12:20, jandarmii i-au găsit pe cei trei în zona împădurită menționată. Cei trei nu au necesitat îngrijiri medicale, fiind doar obosiți și speriați.
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_lossless,ret_img,w_540,h_960/https://baiamaretv.ro/wp-content/uploads/2022/06/287606367_390764196418317_4250063147541628058_n.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_lossless,ret_img,w_720,h_960/https://baiamaretv.ro/wp-content/uploads/2022/06/287723061_390764166418320_2861375285130460021_n.jpg)