Handbal feminin naționala României. Echipa țării noastre este calificată acum în grupa principală. Jucătoare a Minaurului, cea mai bună marcatoare cu Norvegia!

Echipa națională de handbal feminin a României a suferit primul eșec la Campionatul Mondial din Spania, după 22-33 cu Norvegia. Partea bună este că tricolorele avansează în grupa principală, cu două puncte. Norvegia merge cu patru puncte în grupa principală.

A fost o victorie clară pentru campioana europeană, Norvegia, iar româncele au reușit să țină ritmul doar în prima repriză. Până la pauză, Norvegia s-a distanțat la șase goluri, scor 17-11. În repriza a doua, ”tricolorele” au cedat în defensivă, iar nordicele au avut un avans constant de nouă-zece goluri. Katrine Lunde, desemnată jucătoarea meciului. Portarul norvegian Katrine Lunde (41 de ani) a făcut un meci remarcabil și a fost desemnată cea mai bună jucătoare. Bratsett Dale (7 goluri), Kristiansen (5 goluri), Oftedal (5 goluri), Mork (4 goluri) și Aune (4 goluri) s-au mai evidențiat din echipa Norvegiei. Cele mai bune marcatoare ale României au fost Cristina Laslo (6 goluri) și Crina Pintea (5 goluri).

Norvegia – România: 33-22 (17-11). Caseta meciului
Norvegia: Katrine Lunde (19/35, a apărat și un 7m), Silje Solberg (2/7) – Kari Brattset Dale 7/8, Stine Bredal Oftedal 5/6, Veronika Kristiansen 5/8 (2 din 7m), Nora Mork 4/5 (unul din 7m), Malin Aune 4/6, Sanna Solberg Isaksen 2/2, Henny Reistad 2/5, Moa Hogdahl 1/1, Marit Jacobsen 1/2, Camilla Herrem 1/2, Maren Aardahl 1/2, Emilie Arntzen, Vilde Ingstad, Kristine Breistol. Selecționer: Thorir Hergeirsson
România: Yulyia Dumanska (5 intervenții / 21 aruncări, a apărat și un 7m), Daciana Hosu (3/20, a apărat și un 7m) – Cristina Laslo 6/8 (3 din 7m), Crina Pintea 5/6, Nicoleta Dincă 3/3, Lorena Ostase 3/6, Andreea Rotaru 1/5, Bianca Harabagiu 1/6, Alina Ilie 1/4, Laura Moisă 1/4, Bianca Bazaliu 1/8, Mădălina Zamfirescu 0/1, Alexandra Subțirică Iovănescu, Ana Maria Tănasie 0/2, Anca Polocoșer. Selecționer Adrian Vasile.

România merge cu două puncte în grupa principală. Pentru faza următoare a competiției, echipele calificate din grupa C vor înfrunta echipele calificate din grupa D. Prin urmare, “tricolorele” vor fi repartizate în grupa principală II, alături de Norvegia, Olanda, Suedia, Kazahstan și Puerto Rico. Meciurile din grupa principală sunt programate pe 9 decembrie, 11 decembrie și 13 decembrie, la Castellon. Primele două clasate se vor califica în sferturile de finală ale Campionatului Mondial. Clasamentul grupei: 1. Norvegia – 6p (120-49); 2. România – 4p (99-61); 3. Kazahstan – 2p (66-109); 4. Iran – 0p (45-111). Clasament main-round: 1. Norvegia – 4p (79-40); 2. Olanda – 3p (86-46); 3. Suedia – 3p (79-41); 4. România – 2p (60-50); 5. Kazahstan – 0p (35-84); 6. Puerto Rico – 0p (25-103)

Sursa: DirectMM (C.Ț)